Založení CHS a odchov štěňat s PP

Chceme štěňátka s PP- co dělat?

Máte doma fenku s PP a rádi byste jí i sobě dopřáli radost ze štěňátek? A nevíte jak na to? Pak jsou pro Vás určeny následující řádky.

     Ze všeho nejdřív je dobré jít s fenkou na bonitaci, pokud fenka splní stanovené podmínky a je uznána chovnou, budete si muset pro odchov štěňat s PP vyřídit název chovatelské stanice. Žádost se podává na Plemennou knihu. Formulář pro vyřízení si můžete stáhnout ze stránek CMKU- www.cmku.cz . Přiznaný název chovatelské stanice se neomezuje na jedno plemeno, pod stejným názvem můžete odchovat štěňátka více plemen. Z toho důvodu je vhodné názvy dobře zvážit s ohledem na možnou změnu chovaného plemene. A taky je třeba si dát pozor na předložky, které jsou součástí názvu, jako např. z údolí...ze dvora... apod. Vyřízení trvá minimálně tři měsíce, proto je dobré podat žádost dostatečně dopředu.

    Jestliže jste tedy alespoň požádali o chráněný název chovatelské stanice nebo v lepším případě ji máte vyřízenou, můžete začít uvažovat o krytí. Asi tak 2 měsíce před předpokládaným krytím požádáte poradce chovu pro vlčí špice o vystavení krycího listu a navržení krycích psů. Jako chovatelé si samozřejmě můžete navrhnout krycího psa sami, ale i v tom případě je nutné své rozhodnutí konzultovat s poradcem chovu a požádat ho o vystavení krycího listu.     

    A pak vás čekají takové starosti jako určení správného dne ke krytí fenky, v průměru je to 10 až 14 den po začátku hárání. S určením správného dne ke krytí vám také může pomoci veterinární lékař. A to buď provedením stěru nebo stanovením hladiny progesteronu v krvi. S tím každému poradí jeho veterinář.

    Krycí list si necháte podepsat majitelem krycího psa a po narození štěňátek ho pošlete spolu s hlášením vrhu poradci chovu. Pokud by se náhodou stalo a fenka nezabřezla, je nutné i tuto skutečnost nahlásit poradci chovu. Stejné hlášení musíte podat i majiteli krycího psa.

    Ale pokud se všechno zdařilo a štěňátka se narodila, čeká vás zase trošku papírování. Tak třetí až čtvrtý týden po narození štěňat pošlete žádost na plemennou knihu o čísla zápisu pro štěňata. Tato čísla se zatím mohou nechat štěňátkům vytetovat do slabin, ale mnohem šetrnější je nechat štěně označit čipem. Před odchodem štěňat z domu, vás ještě čeká kontrola vrhu poradcem chovu nebo jiným zkušeným chovatelem.

    Po označení štěňat tetováním nebo čipováním můžete poslat žádost o vystavení rodokmenu poradci chovu. Vystavené PP vám pak přijdou z Plemenné knihy a vy je zkontrolujete, podepíšete a rozešlete majitelům štěňat.

    Všechny tiskopisy a žádosti dostanete od poradce chovu zároveň s krycím listem, takže vám určitě nedá ta troška papírování mnoho práce.