Zpráva od poradce chovu - 4.11.2010

Vážení chovatelé vlčích špiců,
dílčí poradce chovu vlčích špiců: Šmigurová Danuše

   už v loňské výroční zprávě jsem uváděla význam zavedení ozdravného programu v chovu našich špiců a po porodu mé vlčí fenky jsem se na vlastní kůži přesvědčila, že je to nutnost. Pokud se ozvali zájemci ze zahraničí o štěňata, požadovali potvrzení nejméně 5 parametrů zdravotního vyšetření obou rodičů. Takže záměr klubu vést odchov našich psů k rozšiřování zdravých jedinců je sice prvořadě veden zájmem o jejich zdraví, ale také nutností udržet se s naším chovem ve světové úrovni, která je už daleko před námi.
   Pro některé chovatele to asi není nic nového, ale jsou také mnozí, kteří doposud považují požadavky o zdravotní vyšetření psů za zbytečné. Těmto jsou tedy určeny tyto řádky a prosím, berte to vážně. Dnes by už mělo být zejména u vlčích špiců samozřejmostí vyšetření DKK a patell a po zkušenostech z kontrol štěňat také sledování eventuelního výskytu šelestů srdíček, tedy u dospělých by připadalo v úvahu vyšetření srdce a v poslední době také vyšetření PHPT, o kterém je psáno v posledním Zpravodaji.
   Konečně se dostávám k podstatě této výzvy. Prosím všechny, kdo u svých vlčích špiců mají už provedena některá vyšetření, aby mi zasílali kopie k založení do materiálů. Nemusíte se obávat zveřejňování výsledků, ale tuto potřebu mám jen pro sebe při posuzování vhodnosti partnerů pro krytí.
   Děkuji za pochopení a ještě závěrem bych chtěla upozornit ty, kteří budou uvažovat o krytí v zahraničí, že by je také mělo zajímat, jak na tom příslušný partner se zdravotním stavem je.